Buy “Nature Valley Crunchy Granola Bars Oats 'N Honey, 98-Count 1.49oz bars Grocery & Gourmet Food” Online

Nature Valley Crunchy Granola Bars Oats 'N Honey, 98-Count 1.49oz bars

A pack of these, a container of Chobani 100 calorie yogurt, and a can of diet Dew, and you have yourself a 290 calorie feast.,,or at least something reasonably healthy that tastes great too. The Oats ‘N Honey variety is my preferred granola bar, along with their Pecan Crunch variety. I buy the big box because I eat at least one pack a day and sometimes two if I am up late working at the computer. The 96 bar box is actually 48 packs so the box doesn’t take long to go through and the shelf life is about one year from date of manufacture. The only negative I have found is some of the bars in the box are really broken up on the ends like the box was dropped at some point, but that may only apply to the box I received. The bulk buy saves money over the cost of four of the typical twelve-pack boxes, and extra trips to the grocery store, especially if you have grandchildren like mine, whom I have repeatedly accused of wanting to come over specifically to filch Pa-paw’s granola bars. ..without effect I might add. .. Check it out!

96 bars – 2 bars per pouch.


Nature Valley Crunchy Granola Bars Oats ‘N Honey, 98-Count 1.49oz bars Review

This is my second order of "Nature Valley Crunchy Granola Bars Oats ‘N Honey – 96 Bars". I thought I was ordering to many bars at 1st and my wife was all over me for buying 96 bars when we’re just 2 of us. We were quite surprised at how fast we went through them and noticed how we laid off [as Mom would say] the worser junk snacks. ..LOL. That’s because they taste pretty darn good. Because we started are old bad habits of buying the bad, bad junk food [or crap], I thought I purchase another 96 bars of Oat’s ‘N Honey. It would be nice if the bar’s were a little bigger. Seems like they were at one time, per the 4 star’s. … -Read Reviews-

This may sound like a weird suggestion for people who aren’t from the Gulf Coast, but these make a great Mardi Gras throw. For roughly $21, you get 96 throws. I know you can see that in the listing, but it took me a minute to really think about the math behind this. For approximately 4. 4 cents a throw, this is a great buy! If you were to throw candy bars at a generous . 45 cents, that would equal a little over twice this much! Not only that, but these are clearly a more healthy option, so you can chuck them at kids with a clear conscience. A lot of guys, myself included, feel that anything under a dollar/throw is a good buy, especially if it’s something people will actually want. Also, these exact granola bars are . 75 cents apiece out of the vending machine at my job. That’s about $76!!! A savings of $50! That’s nothing to sneeze at. Bottom line: if you are looking for a good value on a good throw for your Mardi Gras Krewe, you’re not gonna find much better than this. If you want a review on the taste of these things, read some of the others, there’s like a zillion of them. Let the good times and granola roll!

Share This Page:

Tags: , ,

Previous

Next